Mi lett volna, ha...
Akik kevésbé jártasak a fotózásban gasztro vonalon, vagy nem tudják, hogy szokás dolgozni megrendelésre, azoknak leírom, hogy ha ez egy valós munka lett volna, hogy nézett volna ki a folyamat szerintem. Persze, a következők egy ideális világban elképzelt folyamatot írnak le, ahol van idő és pénz mindere.
Tehát a való életben bizonyára nem elégedtem volna meg annyi információval, hogy „3 kép a falra”. Biztosan utána jártam volna, hogy hova lesznek rakva a képek, mi veszi majd körül, mekkorák lesznek a képek, honnan fogják nézni, közel lehet-e menni hozzá, vagy sem....
Aztán fontos lett volna tudni, hogy mit szeretne a megrendelő. Mi legyen a képek üzenete? Mit akar a megrendelő látni?
Miután pontosan megismertem, hogy mi az a 3 étel, amit a képek ábrázolnak majd, kitaláltam volna a körítést, ami az ételhez és a helyszínhez is passzol. Ez után nyugodt munkavégzéssel, az esetleges nehezítő körülményeket is áthidalva igyekeztem volna az előre eltervezett koncepciót megvalósítani.
Valószínű, hogy például kezdeményeztem volna, hogy azokat az elemeket, amik pár perc alatt állagot változtatnak, próbáljuk meg az előfotózásnál mással helyettesíteni és ha van elfogadott kép/vizuál, akkor jöhet az éles képkészítés. Ha ez nem járható út, akkor még inkább előfotóztam volna és elfogadtatás után próbáltam volna a képeket élesben, pár perc alatt megvalósítani. És bizonyára azzal sem kellett volna küzdenem, hogy egy minimálisat sem tudok állítani a fényeken, mert azzal kiszúrok a versenyzőtársammal.
Mint ahogy korábban is írtam már, nem hiszek benne, hogy a profi fotós azt jelenti, hogy 3 perc alatt tudsz tökéletes képet csinálni bárhol, bármiről, bármivel. A fotózáson belül is vannak szakterületek. Ha egy témát sokat gyakorolsz, akkor az a kezedben van. Ha viszont nincs rutinod egy területen, akkor kísérletezel és addig csinálod, míg az neked vagy az ügyfélnek elfogadható lesz.
Azt is fontosnak tartom elmondani, hogy profi vonalon általában találkozik a kereslet a kínálattal. Az választ ki egy munkára, akinek alapvetően tetszik a vizualitás, amit képviselsz. Egy ilyen versenyben azonban az önazonosság nem mindig nyerő. Ami az életben jól működik, itt nem feltétlen vezet jó eredményre.
A technika
Bár nagyszerűek voltak a gépek, amiket a verseny során használhattunk, azért azt érdemes tisztába tenni, hogy a magas minőségű munkavégzéshez nem árt, ha az ember ismeri a felszerelését. Ennek a kitapasztalására pedig értelemszerűen egy ilyen gyors versenyhelyzetben nincsen lehetőség.
Ha pedig nem ismered az eszközt jól és csak egy kis kijelzőn látod az elkészített képeidet, minden csak erős saccolás. Az eredmény csak otthon válik egyértelművé, amikor már kifejezetten kis mozgástered van a javításra. Ezért is próbáltam most számítógépre fotózni, hogy lássam mit is csinálok.
Azt is érdemes megjegyeznem, hogy minden szakterületen, így a gasztro vonalon is vannak kiegészítő eszközök, amik segítik a munkát. Ha ismerős vagy a területen tudod, hogy mik ezek. Ha viszont nem vagy tapasztalt, nincs lehetőséged ezek kihasználására sem.