Blog

A magas művészet mélypontja - A második feladat a Big Shot-ban

A második adás forgatási napja a kelleténél stresszesebben indult. Az első verseny feladat kiszavazásával kezdődött. A Canon Magyarország irodájában találkoztunk és nagy izgalommal vártuk az első feladat értékelését. Nem voltam nyugodt, hiszen éreztem, hogy nem feltétlenül lett tökéletes a munkám, de egyébként sem bírom túl jól az ilyen helyzeteket. Játék, de úgy éreztem, túl nagy a tét. Nem akartam az első körben kiesni.   

Meghallgattuk a zsűri és a társaink értékelését is a képekről, majd kiderült, ki készítette aznap a legjobb képet. Ez után jött a feketeleves, hiszen annak is ki kellett derülnie, ki lesz az a csapatból, aki az adott napon már nem folytatja a versenyt. 

 

Jenni lett végül a kieső a játékosok közül. Ezt azért is sajnáltam, mert így csak egy lány maradt és a női energia mindig sokat hozzáad a csoportdinamikához.       

Ugyan én továbbjutottam a középmezőnyben, mégis vegyes érzéseim voltak. Ez volt az első ilyen szituáció a verseny során és a stressz, az izgalom a kelleténél talán nagyobb méreteket is öltött bennem. Sajnos később sem került le rólam maradéktalanul, vittem magammal tovább a következő feladat helyszínére. 

A 2. feladat

Az aznapi feladat helyszíne Nánási Pál stúdiója volt, témája pedig csendélet egy olyan tárgy felhasználásával, ami egyáltalán nem való oda. A kép elkészítésére 1 óra állt rendelkezésre és 1 darab vaku vagy állandó fényforrás használata volt megengedett egy szabadon választott fényformálóval.

Az nem kifejezés, hogy ez a téma távol áll tőlem, hiszen azt hiszem egy ujjamon meg tudom számolni, hányszor fotóztam életemben gyümölcsös csendéletet.

Bár az előző cikkben taglalt feladat sem volt éppen hozzám közelálló, itt még sokkal nagyobb volt a nyomás rajtam.

Először is ott volt még az előző feladat értékelése okozta stressz. Másrészt tudtam, hogy ez a feladat sem egy olyan terület, amin komfortosan mozgok. Illetve szembesültem azzal is, hogy nem vagyok az a gombnyomásra, felkészülés nélkül is kreatív fajta figura. Nekem a kreatív munkához felkészülés és idő kell.

Át kell gondolnom a feladatot, szükségem van inspirálódásra, hangolódásra, flowba kell kerülnöm, hogy megfelelő színvonalon tudjak alkotni egy olyan területen, amit nem tudok rutinból lehozni. Aggasztott ezen lehetőségek hiánya és pluszban az is nyomasztott, hogy ha nagyon nem sikerül, azt bazi sokan fogják végig nézni.

Nekem nehéz időre, stressz alatt kreatívnak lenni és akkor, ott, ilyen helyzetben jó döntéseket hozni. Ha rossz napom van, és nem embert fotózok, akkor általában abbahagyom. Eszem egy jó Pho levest és majd folytatom később. Lapozgatok egy fotóalbumot, meditálok, csinálok egy kis énidőt, lemegyek rollerezni a Duna partra, hogy jöjjön az erő a jobb képhez.

Nem azt mondom, hogy a való életben éles munkánál soha nincs ilyen szintű izgalom, stressz, de ha tudom, hogy nagy a tét, akkor nagyon igyekszem minden eshetőségre felkészülni. 

A felkészülés egy magabiztosságot ad és a stressz, izgalom is jobban kezelhető. Na, erre itt most nem volt módom.

És ahogyan a műsorból ki is derült már, nem is sikerült magas színvonalon teljesítettem. Az elvárásaimhoz képest legalább is biztosan nem!

De nézzük, hogy is alakult ki ez az eredmény

Az első teendő a nem odaillő tárgyak kiválasztása volt. Itt az előző adás eredményének megfelelően állítottak minket sorba, tehát az választhatott először, aki korábban a legjobban teljesített. Mivel az előző adásban nem végeztem túl jó helyen, utolsó előttiként választhattam. Az üvegmosó kefe és a hajsütővas közül az utóbbira voksoltam.

A sorrend azonban itt megfordult, és a korábban legrosszabbul teljesítők kezdték el először munkát. Ez abból a szempontból volt nehézkes, hogy nekünk volt Emillel a legkevesebb időnk a felkészülésre. Nem tudtuk igazán jól megtervezni, kitalálni a koncepciót, hiszen nekünk valóban csak az az 1 óra állt rendelkezésünkre.

Elindultam egy koncepcióval, de hamar kiderült, hogy az nem működik.

 

Egy projektoros előtétlencsét választottam a világításra és úgy terveztem, hogy az árnyékokkal kezdek el játszani, de mikor már negyedjére dőlt össze a rendszer elengedtem az eredeti elképzelésem.

Újra kellett gondolnom az egészet. Ekkor jött a totem állat koncepció, ami kicsiben nézve még működőnek tűnt, a feladat után nagyban megnézve viszont már egyáltalán nem voltam elégedett az eredménnyel.

Ugyan csendélet fotózásban nincs tapasztalatom, de a tárgyfotózás területén vannak megéléseim és tudom, hogy fontos a fotós kellékek és kiegészítők szerepe. A végeredmény szempontjából elképesztően lényeges, hogy minden ott és úgy álljon meg, ahogy annak kell.  Emellett fontos a derítés és a kitakarás is.   

A kreatív tárgyfotózásban az egyik fontos feladat az eszközök és kellékek rögzítése. Nálam a stúdióban rengeteg olyan tárgyfotós eszköz/kellék van, amivel a rögzítéseket meg lehet oldani, egy egyszerű boros tárgyfotó összerakása is kb. 5 vaku és még sok, sok kellék, mire összeáll a kép. Ráadásul az estek nagyrészében notebookra fotózok, leginkább azért, hogy nagyban lássam az összképet és az esetleges hibákat. Itt erre most nem volt lehetőség, csak akkor, amikor otthon, nagyban meg tudtam nézni. Akkor láttam, mennyire zavaros lett az egész.

Már a feladat közben megfogadtam, hogy újra csinálom a feladatot a stúdiómban. Kíváncsi vagyok, hogy ha van időm és nincs rajtam a streszz, mit hozok ki belőle.

Kövesd a blogom, mert lehet, hamarosan jövök egy hajsütővassal. :)

Addig is, így néz ki nálam egy tárgyfotózás

És ha mindez nem lett volna elég, a technika is kifogott rajtam.

Ismét két láda gép és objektív közül választottunk. Szeretnék egy ilyen kincsesládát a saját stúdiómba is.????  A feladatra mindannyian egy EOS R6 Mark II fényképezőgépet kaptunk. Szuper a gép, de valamit sikerült elállítanom, vagy nem beállítanom, vagy csak béna voltam az izgalomtól az élesség állításnál, mert a képeim nagyrésze backfókuszos lett. 

Természetesen ezzel is csak otthon szembesültem akkor, amikor nagyban megnéztem a képeket. Elég érzékenyen érintett, mert aki ismer tudja, hogy nagyon adok az ilyesmire. A kép alapja a „technika – technikai precízség”, és arra épül minden más egyéb az én szemléletemben.  

Utómunkában próbáltam menteni, amit lehetett, de a kész képen láttam, hogy ez nem az, amivel itt nyerni lehet. Már a munka során is megfordult a fejemben, hogy itt fogok elvérezni, de a kész kép láttán már komolyan a kiesés lehetőségét latolgattam.

Az életben ez nagyon másképp lett volna, de ez egy verseny

Egyértelmű, hogy ez tipikusan az az eset volt, amikor egyszerűen nem sikerült. Legyen az ember profi, vagy amatőr, mindannyian tudjuk, hogy van az a helyzet, amikor szimplán csak el kell könyvelnünk, hogy ez most nem ment. De annyira nem, hogy nem mutatjuk meg senkinek, hanem elkönyveljük a tanulságot és újra kezdjük egy másik napon, mert aznap nem adta be a művészet.

Ez viszont nem a való életben történt, hanem egy játékban. Ha meló lett volna, biztosan újra csinálom, vagy ha van idő, akkor bontás, ötletelés és újra tervezés. De a játékban erre nem volt lehetőségünk és fel kellett vállalni, hogy ez ma így sikerült. Talán a legnagyobb kihívás a szembenézés volt azzal, hogy azokat a képeket, amiket nem, hogy nem raknánk be a portfólióba, de azt is elfelejtenénk szívesen, hogy megtörténtek is ország-világ előtt be kellett mutatnunk. Már a legelejétől kezdve féltem attól, mi lesz, ha olyan képet csinálok, amire nagyon nem vagyok büszke és ammellé is oda kell adnom a nevemet. És nem csak, hogy ez megtörténtént rögtön a második adásban, de az is benne volt a pakliban, hogy ez a hiba egy kisesést fog hozni magával.

Szerintem megérdemeltem volna, hogy én essek ki, mert kapkodtam és nem álltam meg egy kicsit gondolkodni és megnézni, mi is történik a képen.   

Az is megfogalmazódott bennem, hogy nagyon egy területen fotózom és a kreatív világom építése is "egysíkú". Szóval számos felismerést hozott ez az a feladat és a megoldása is magával.

Végül a „szerencsém” az volt, hogy ez a feladat nem csak nekem okozott nehézséget, hanem több más játékostársamnak is, így végül Emilnek nem jött össze és Ő esett ki. 

Én pedig tovább haladhattam a kalandban és reméltem, hogy a következő feladatban már jobban meg tudom mutatni a tudásom, mert végre egy olyan területre tévedünk, ami komfortosabb számomra, mint az eddigiek!

Hogy ez így történt-e, az a következő adásból kiderül. :)

Sándor

Még nem láttad az adást?

Nézd meg Most!

page_modul: blog
Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.