Blog

5 fontos teendő, hogy végül biztosan elégedett lehess a fotózás végeredményével

Mindenki, aki profi fotósorozatot készíttet magáról szép, igényes, önazonos, időtálló képeket szeretne a folyamat végén viszont látni, amire büszke lehet, amire ránézve azt érzi: „ez vagyok én”. Olyan képeket, amiket magabiztosan tud felhasználni, amit szívesen mutat meg a családnak, a barátoknak vagy akár az egész világnak.

 

Úgy gondolom, egy profi fotózás esetén ez tökéletesen reális igény.

A fotózás végeredménye azonban egy csapatmunka eredmény, amire Te is nagy hatást gyakorolhatsz. 

 

Nem restellem bevallani, hogy pályám során többször is előfordult, hogy a munka végeztével a megrendelő, a modell, aki a kamerám előtt állt, nem volt maradéktalanul elégedett.

 

Sokan, sokféle indokkal fejezték már ki nemtetszésüket, kezdve onnan, hogy állítólag gonosz fényeket használtam egészen addig, hogy a fotózás után hetekkel jelezték, nem azt képzelték el a fotózás előtt, mint ami a végeredmény lett végül. Szerencsére nem voltak sokan, de voltak és -nem vagyok naiv- lesznek is ilyen esetek.

 

Ez a cikk azért íródik, hogy minél nagyobb számban kerülhessük el az ilyen eseteket.

 

Mindig rettentő rossz érzés ez, hiszen számomra elképesztően fontos a megrendelőim elégedettsége, így természetesen levontam a megfelelő konzekvenciákat.

 

Egy jó fénykép létrejötte sok szempontból a fotóson áll, de nem kizárólag. A smink, a haj, a ruha, a világtás, az utómunka a fotós és a fotózott személy, - aki ebben a szituációban a modell – mind sokat tehet azért, hogy végül tökéletes végeredmény születhessen.

 

(Az egyszerűség kedvérért a szövegben modell szót használok, de ez lehet egy 14 éves serdülő kamasz, egy 50-es üzletember, aki business fotókat készíttet, egy 30-as hölgy, aki sexy sorozat csináltat a párjának... tehát a fotózás során mindenki modellé avanzsál, aki épp a kamerám elé áll.)

 

Persze egy kisebb fotózáson a költséghatékonyság jegyében nem lehet minden a legtökéletesebb, mert akkor egy fotózás több millió forintra is rúghatna, de igyekezni kell minden csapattagnak kihozni a maximumot abból, amink van.

 

Mivel az elsődleges célom, hogy elégedett, boldog ügyfeleket hagyjak magam mögött, összeszedtem, hogy mik azok a legfontosabb teendők, amit a modell tehet meg azért, hogy a végeredmény valóban az elképzeléseinek megfelelő lehessen.

Tanácsaimmal segíteni szeretnék abban, hogy a maximumot hozhasd ki magadból

 

Vannak olyan tényezők, melyekre nekem nincsen igazán ráhatásom, ugyanakkor nélkülük jelentősen csökken annak esélye, hogy Te, mint ügyfél valóban elégedett lehess.

 

Ezekre szeretnék most rávilágítani, hogy hatékonyan tudjunk együtt dolgozni és végül olyat alkossunk, amire mindkettőnk 100%-osan büszke lehet.

 

Tehát nézzük, mi az az 5 legfontosabb teendő, amit a modell tehet meg azért, hogy végül elégedett lehessen a közös munkánk végeredményével.

 

 1.  Válassz tudatosan fotóst

 

Hogy ki a jó fotós, meg a nem jó fotós... nos erről sokat lehetne filozofálgatni, de a modell szemszögéből ez egy teljes mértékben szubjektív kérdés.

 

Mindegy, hogy valaki technikailag mennyire felkészült, milyen tapasztalattal rendelkezik, vagy hányan mondják rá, hogy ő aztán vérprofi. Neked, mint modellnek az lesz a jó fotós, aki azt a látványvilágot képes a saját látásmódján keresztül eléd tárni, amit Te szépnek tartasz, amit Te előzetesen elképzeltél.

 

Fontos tehát, hogy NE csak az alapján válassz fényképészt, hogy mit mondanak mások. Nézd meg, hogy hogyan dolgozik az adott szakember, milyen képeket készít, milyen a stílusa, milyen látványvilágokat teremt a képeivel és ha szépnek, igényesnek tartod, amit látsz, ő lesz a Te embered!

 

Az ár faktor sem feltétlenül jó kiindulási alap a választáshoz. Nem feltétlenül a drága fotós a jó fotós, az olcsó meg a rossz és az sem biztos, hogy jó döntés az alapján választani, hogy hány darab képet kapsz a pénzedért, vagy mennyi ideig dolgozik majd a fotós. A vizualitást érdemes a döntési szempontok elejére venni, és csak utána jöhet a többi szempont.

 

Én például akkor vagyok boldog, ha sikerül valakinek egy olyan oldalát megmutatni, amit még eddig másnak nem sikerült. Nálam az etikus retusálás és a valóság ízléses, egyedi saját látásmódomon keresztüli bemutatása van előtérben. Ezekhez az elvekhez igazodó, időtálló és értékálló képeket igyekszem csinálni, amire én is büszke leszek még 10 év múlva is, de az is, akit fotóztam, mert az idő előre haladtával büszkén mutathatja majd meg, hogy abban az időben milyen volt az ő lenyomata a világban.

 

El tudom készíteni az olyan típusú képeket is, melyeken a modell a legapróbb részletekig „ki van javítva”, de mivel az én alkotói stílusom ettől távol áll, a munka nem lesz önazonos. Ami pedig nem önazonos, az soha nem is lesz jó igazán. Ha engem választasz, én azt igyekszem majd bemutatni, hogy a valóságban milyen a legszebb, legideálisabb oldalad. Ízléses utómunkát fogok végezni, mellyel nem alakítalak át egy másik emberré.

 

Nincsen tehát általánosságban véve jó és rossz döntés a fotós választásban, ezért is fontos, hogy tájékozódj a fotós munkastílusáról, mielőtt megbízod. Azt válaszd ki, aki a neked tetsző látványvilágot és a hozzád közelálló stílust képviseli.

 

 

Ha kíváncsi vagy, milyen élmény nálam egy fotózás, érdemes elolvasnod ezt a két élménybeszámolót:

https://www.bodogansandor.hu/blog/csepelyi-adriennt-fotoztam-a-prime-studioban

https://www.bodogansandor.hu/blog/onelfogadas-avagy-ezert-irnam-fel-receptre-sanyit

 

És még egy apróság:

 

Fontos, hogy érdemes más fórumokon is tájékozódni, mint a fotós saját csatornája. Sajnos sokan nem csak a fotózás szeretetért lettek fotósok, vagy csinálnak képeket. (Reddit, facebook feketelista, google :))   

2. Határozd meg minél pontosabban, mit szeretnél

 

Van egy mondat, ami az esetek túlnyomó többségében félre viszi a dolgokat:

 

„Nem tudom, mit szeretnék, rád bízom magam.”

 

Sokszor volt már dolgom olyan modellel, aki így keresett meg és sajnos az a tapasztalatom, hogy nagyobb arányban fordul elő az ilyen jellegű közös munkáknál elégedetlenség.

 

Hogy miért?

 

Azért, mert annak, aki azt mondja, nem tudja mit szeretne, valójában szinte mindig van legalább egy körülbelüli elképzelése arról, mit szeretne. Ha viszont nem elég bátor ahhoz, hogy ezt megfogalmazza, ha azt várja, hogy a fotós a fejéből olvassa ki az elképzelésit... hát majdnem biztos, hogy csalódás lesz a vége.

 

Tudom, hogy sokakban ott a bizonytalanság, úgy érzik, nem értenek a fotográfiához annyira, hogy megmondhassák, mit szeretnének. De ha megrendelsz egy szolgáltatást, nem kell szemérmeskedned, bátran elmondhatod, mit szeretnél.

 

Tudom, hogy gyakorlat nélkül ez nem mindig könnyű, ezért itt van néhány támpont, melyeken érdemes a felkészülés során végig menni:

 

Először is fogalmazd meg magadban, mire szeretnéd felhasználni a képeket: Nem baj, ha többféle célod is van a képekkel, de ezeket próbáld meg összeszedni fejben. Ez után nézz példafotókat a fotós albumából, próbáld behatárolni a stílust, a színvilágot, a hangulatot. Jelezd, hogy szexi, komoly, vicces vagy éppen kreatív képeket szeretnél és támaszd meg az egészet néhány példával is.

 

Az a legjobb, ha a kiválasztott fotós képei közül válogatsz példákat. Természetesen mutathatsz más fotósok által készített képeket is, de itt ügyelned kell rá, hogy hasonló legyen a stílus, mint amit az általad választott fotós képvisel és a felkészültségi szint is meglegyen a végeredmény megvalósításához.

 

Hidd el, a fotós ezen nem fog megsértődni. Sőt, kifejezetten örülni fog. Mert ha pontosan behatároljátok, mi az elképzelésed, szinte biztos, hogy végül valami nagyon hasonló végeredménnyel fogsz szembesülni és az jó eséllyel tetszeni is fog.

 

Fontos persze megjegyeznem, hogy továbbra is elvállalok olyan projekteket, melyben teljesen rám van bízva minden részlet meghatározása. De csak abban az esetben, ha ez egy tudatos döntés.

 

Ha a képeim alapján úgy érzed, szabad kezet adsz nekem, örömmel állok elébe. De ebben az esetben 100%-os bizalmat kell adnod nekem és meg kell értened, hogy a végeredmény az én elképzeléseimet fogja tükrözni.  Szinte biztos, hogy lesz benne bemozdulásos életlenség és sok fekete fehér, mert én ezeket nagyon szeretem. :) Ennek tudatában keress hát „rád bízom magam” megbízással, mert utólagos reklamációt a koncepciót illetően ilyenkor nem tudok elfogadni.


3. Készülj fel megfelelően

 

Miután megvan a fotós és a koncepció, következik a felkészülés. Bizonyára számítottál rá, hogy a fotózásra neked is készülnöd kell. Viszont, hogy hogyan kell felkészülni egy fotózásra, az egyáltalán nem biztos, hogy mindenkinek egyértelmű, ezért érdemes erről is beszélni.

 

Ha szeretnéd, hogy a megjelenésed a képeken az apró részletekig igényes legyen, akkor törekedj rá kérlek, hogy ezek a részletek a valóságban is rendben legyenek. A részletekre is kiterjedően rendben lévő külső nem csak a vizualitás szempontjából fontos. Ha mindent megteszel, hogy jól nézz ki, akkor a fotózáson úgy tudsz jelen lenni, hogy a legjobb formádat tudod megmutatni kívül, belül és hidd el, ez látszik majd a képeken.

 

Sok mindent lehet a photoshoppal javítani. De a photoshop alapvetően nem arra szolgál, hogy a manikűrt javítsuk vele, vagy hajlenövést tüntessünk el. Ha erre lesz szükség, az rendkívüli módon meghosszabbítja majd az utómunka folyamatot.

 

Sajnos nem vagyok varázsló, csak annyit tudok megtenni, hogy a rendelkezésre álló lehetőségekből kihozom a maximumot.

 

Természetesen nem hagylak magadra azügyben, hogy mire figyelj oda, mielőtt eljössz a fotózásra. Mindenkinek, aki hozzám jön küldök egy kisokost, melyben benne van, hogy szerintem mit ajánlott és mit nem ajánlott tenni a fotózás előtti hosszabb-rövidebb időszakban és hogyan érdemes felkészülni. Betartani azonban a modellnek kell a javaslataimat.

 

Ha határozott elképzelésed van a koncepciót illetően, készülj ahhoz megfelelő ruhákkal és kiegészítőkkel, vagy van lehetőséged stylistot is kérni, aki a Te elképzeléseidnek megfelelően szerzi be a ruhákat a fotózásra. (Tipp: bizonyos üzletekből tudsz ruhát kihozni a fotózásra, amit vissza is tudsz vinni a fotózás után. Vagy ha van designer ismerősöd, akkor tőle is tudsz kérni fotózásra.)  A stúdiómban is rengeteg minden rendelkezésre áll, de azt nem tudom garantálni, hogy pontosan olyan ruhákat vagy kiegészítőket tudok majd neked biztosítani, amilyeneket Te elképzeltél.

 

Emellett, főként, ha nem vagy gyakorlott modell, érdemes előre gyakorolni a pózokat, mimikákat is, a tükör előtt kísérletezni, mit látsz előnyösnek. A folyamat közben sok tanácsot adok majd, de sok időt spórolhatunk azzal, ha már magabiztosabb vagy ezügyben, ha van egy alap, amire építkezhetünk.

 

Sok eseten az is segíthet, ha felveszed videóra, ahogy pózolsz és azt nézed vissza. A tükörben látottakat sok estben az agy korrigálja és nem azt látjuk, mint a valóság. A videó viszont nem hazudik, ezért hatékonyabb visszajelzés és segítség lehet.

4. Legyenek reálisak az elvárásaid

 

Tudom, hogy ez sokaknak nem könnyű téma, de sajnos elkerülhetetlen, hogy erről is beszéljünk.

 

Ahhoz, hogy az általam készített képek tetszenek neked, fontos, hogy legyen egy reális önképed. A fotózás során jó pózokkal, szép sminkkel, előnyös ruhákkal, tökéletes világítással, szakszerű utómunkával és jó koncepcióval igyekszünk majd megmutatni az egyik legszebb oldaladat. De el kell fogadnod, hogy Téged fogunk megmutatni.

 

A nyers képek persze még közel sem a végeredményt tükrözik. Professzionális, azonban etikus digitális utómunkával és photoshoppal élünk majd, ami sokat dobhat a végeredményen, az apró hibákat ki tudjuk majd korrigálni. De nem egy filterekkel egységesített műarcot és nem egy photoshoppal minden milliméteren manipulált, torz testet fogsz végeredményül viszont látni. Ez nem az én stílusom. A valóság egyik legszebb verzióját szeretném megmutatni. 

 

Őszintén hiszek benne, hogy kinézettől függetlenül mindenkiben meg lehet találni az egyedi szépséget akkor is, ha a valóságot mutatjuk be. De ha Te a fotóstól azt várod, hogy egy teljesen másik emberré varázsoljon a képeken, akkor sajnos szinte biztosan nem engem keresel.

 

5. Adj folyamatos, őszinte visszajelzést

 

Ha az előző pontokban felsoroltak szerint járunk el, és minden energiánkat beletesszük mindannyian abba, hogy a lehető legjobb képek szülessenek is előfordulhat, hogy menet közben úgy érzed, nem azt látod a képeken, amit elképzeltél.

 

Alapvetően a csomagokban maghatározott „X” mennyiségű utómunkázott és retusált képre szerződünk, ami azt jelenti, hogy én csinálok minimum „X” képet rólad, amivel elégedett vagy, változatos, igényes és szép.

 

Ennek hozadékaként, bár nagyon sok kép készül rólad a fotózáson, a fotók nagy része nem az „X” kép. Nem célom, hogy sok jó kép legyen. A megbeszélt mennyiségű NAGYON JÓ képet szeretném megcsinálni. Ezeket kell együtt megvalósítanunk.

 

A modelljeim munka közben lehetőséget kapnak arra, hogy megnézzék a képeket és ellenőrizzék, hogy teszik-e nekik az eredmény, megtalálják-e közte azt, amire vágytak.

 

Persze, mint ahogyan fent is írtam, a nyers képek még nem a végeredményt mutatják, de ha már a folyamat közben látod, hogy nem az általad elképzelt irányba haladunk, nem tetszik, amit a képeken magadról viszont látsz, jelezd! Mondd el ott, azonnal.

 

Ott még tudunk rajta változtatni, javítani, irányt változtatni és ez rendben van. Ahogy az is, hogy ha nagyon nem tudunk közös nevezőre jutni, be is fejezhetjük a munkát.

 

Pont úgy, ahogy a boltokban van kiírva: a helyszínen még rendben van, ha jelzed a hibát, de a pénztártól való távozás után reklamációt nem tudunk elfogadni.



A legfőbb cél a kölcsönös elégedettség

Mint láthatod, egy profi fotósorozat elkészítése összetett folyamat, de a fenti tanácsok megfogadásával rendkívüli módon hozzájárulhatsz Te is ahhoz, hogy a munka végeztével mind a ketten többek legyünk és senkiben ne maradjon rossz érzés.

 

Fontosnak tartom az élményt, mert a modell számára nagy nap a fotózás, amikor csak vele foglalkoznak és kvázi körülötte forog a világ. A szervezés, a csapat megválasztása során és a fotózás folyamatában is arra törekszem, hogy Te jól és különlegesnek érezd magad, de ez persze nem mehet a végeredmény rovására, hiszen tulajdonképpen nem csak jól érezni magad, hanem szép képekért jössz hozzám. 

 

Meg kell tudnunk bízni egymásban, tudnunk kell támogatni egymást a folyamatban, mert így tudjuk majd elérni a legtökéletesebb végeredményt.

 

Ha a képeim alapján úgy érzed, én vagyok a Te embered, megígérem, hogy mindent elfogok követni azért, hogy a tőlem telhető legtöbbet és legjobbat nyújtsam neked.

 

Ha pontosan megmutatod nekem, mi az elképzelésed, mindent megteszek, hogy az elkészült képek olyanok legyenek, amit elképzeltél, megmutattál.

 

Ha a tanácsaim alapján megfelelően felkészülsz a fotózásra, garantálom, hogy a külsődet a legszebb valójában fogod a képeken viszont látni.

 

Ha elfogadod, hogy a képeken önmagadat fogod viszont látni, profi fotózás és igényes utómunka segítségével megmutatom majd neked, milyen megnyerő a külsőd filterek és maszkok nélkül is.

 

És végül, ha őszinte kommunikációt folytatunk végig, biztos lehetsz abban, hogy meghallgatom a kéréseidet, komolyan veszem a visszajelzéseidet és azon fogok dolgozni, hogy maximálisan elégedetten távozhass tőlem a fotózás után.

 

Remélem, az itt leírtakat segítségként értékeled és ez hozzásegít majd minket ahhoz, hogy olyan képek születhessenek a közös munkánk eredményeként, amire mind a ketten jó szívvel és büszkén tekinthetünk. :)

page_modul: blog
Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.