Persze egy kisebb fotózáson a költséghatékonyság jegyében nem lehet minden a legtökéletesebb, mert akkor egy fotózás több millió forintra is rúghatna, de igyekezni kell minden csapattagnak kihozni a maximumot abból, amink van.
Mivel az elsődleges célom, hogy elégedett, boldog ügyfeleket hagyjak magam mögött, összeszedtem, hogy mik azok a legfontosabb teendők, amit a modell tehet meg azért, hogy a végeredmény valóban az elképzeléseinek megfelelő lehessen.
Tanácsaimmal segíteni szeretnék abban, hogy a maximumot hozhasd ki magadból
Vannak olyan tényezők, melyekre nekem nincsen igazán ráhatásom, ugyanakkor nélkülük jelentősen csökken annak esélye, hogy Te, mint ügyfél valóban elégedett lehess.
Ezekre szeretnék most rávilágítani, hogy hatékonyan tudjunk együtt dolgozni és végül olyat alkossunk, amire mindkettőnk 100%-osan büszke lehet.
Tehát nézzük, mi az az 5 legfontosabb teendő, amit a modell tehet meg azért, hogy végül elégedett lehessen a közös munkánk végeredményével.
1. Válassz tudatosan fotóst
Hogy ki a jó fotós, meg a nem jó fotós... nos erről sokat lehetne filozofálgatni, de a modell szemszögéből ez egy teljes mértékben szubjektív kérdés.
Mindegy, hogy valaki technikailag mennyire felkészült, milyen tapasztalattal rendelkezik, vagy hányan mondják rá, hogy ő aztán vérprofi. Neked, mint modellnek az lesz a jó fotós, aki azt a látványvilágot képes a saját látásmódján keresztül eléd tárni, amit Te szépnek tartasz, amit Te előzetesen elképzeltél.
Fontos tehát, hogy NE csak az alapján válassz fényképészt, hogy mit mondanak mások. Nézd meg, hogy hogyan dolgozik az adott szakember, milyen képeket készít, milyen a stílusa, milyen látványvilágokat teremt a képeivel és ha szépnek, igényesnek tartod, amit látsz, ő lesz a Te embered!
Az ár faktor sem feltétlenül jó kiindulási alap a választáshoz. Nem feltétlenül a drága fotós a jó fotós, az olcsó meg a rossz és az sem biztos, hogy jó döntés az alapján választani, hogy hány darab képet kapsz a pénzedért, vagy mennyi ideig dolgozik majd a fotós. A vizualitást érdemes a döntési szempontok elejére venni, és csak utána jöhet a többi szempont.
Én például akkor vagyok boldog, ha sikerül valakinek egy olyan oldalát megmutatni, amit még eddig másnak nem sikerült. Nálam az etikus retusálás és a valóság ízléses, egyedi saját látásmódomon keresztüli bemutatása van előtérben. Ezekhez az elvekhez igazodó, időtálló és értékálló képeket igyekszem csinálni, amire én is büszke leszek még 10 év múlva is, de az is, akit fotóztam, mert az idő előre haladtával büszkén mutathatja majd meg, hogy abban az időben milyen volt az ő lenyomata a világban.
El tudom készíteni az olyan típusú képeket is, melyeken a modell a legapróbb részletekig „ki van javítva”, de mivel az én alkotói stílusom ettől távol áll, a munka nem lesz önazonos. Ami pedig nem önazonos, az soha nem is lesz jó igazán. Ha engem választasz, én azt igyekszem majd bemutatni, hogy a valóságban milyen a legszebb, legideálisabb oldalad. Ízléses utómunkát fogok végezni, mellyel nem alakítalak át egy másik emberré.
Nincsen tehát általánosságban véve jó és rossz döntés a fotós választásban, ezért is fontos, hogy tájékozódj a fotós munkastílusáról, mielőtt megbízod. Azt válaszd ki, aki a neked tetsző látványvilágot és a hozzád közelálló stílust képviseli.
Ha kíváncsi vagy, milyen élmény nálam egy fotózás, érdemes elolvasnod ezt a két élménybeszámolót:
https://www.bodogansandor.hu/blog/csepelyi-adriennt-fotoztam-a-prime-studioban
https://www.bodogansandor.hu/blog/onelfogadas-avagy-ezert-irnam-fel-receptre-sanyit
És még egy apróság:
Fontos, hogy érdemes más fórumokon is tájékozódni, mint a fotós saját csatornája. Sajnos sokan nem csak a fotózás szeretetért lettek fotósok, vagy csinálnak képeket. (Reddit, facebook feketelista, google :))